DERGİ

40 Günlük “Esaret” Şimdi İtalya’da

 Suriye’de IŞİD militanları tarafından esir edilen Bünyamin Aygün’ün 40 günlük esaretini ve özgürlüğüne kavuşma hikayesini anlattığı kitabı “IŞİD’in Elinde 40 Gün” İtalyanca’ya da çevrildi. Ne olursa olsun mesleğinden vazgeçmeyeceğini vurgulayan Aygün, özgürlük yolunda kendisini asla yalnız bırakmayan meslektaşlarını da unutmadı.

 

Röportaj: Gizem Coşkunarda

Fotoğraflar: Dağhan Kozanoğlu

 

IŞİD’in elinde 40 gün esir kaldıktan bir yıl sonra orada yaşadıklarınızı anlatan bir kitap yazdınız. Kitabınız çıktıktan 2 yıl sonra İtalya’da yayımlandı. Sizinle nasıl iletişime geçtiler?

Türkiye’de Türk yazarları yurt dışında başarıyla temsil eden Kalem Ajans’ın kurucusu Nermin Mollaoğlu’nun yönetiminde kitabı, İtalya yayınevlerinden Edizioni Clandestine İtalyanca olarak yayımlandı.

 

Neden kitap çıktıktan iki yıl sonra başka bir dile çevrildi?

Kitap çıkar çıkmaz Türkiye’de hak ettiği ilgiyi gördü. Yurt dışında basılması durumunu ise biraz biz yönettik diyebilirim. Hemen yurt dışı pazarına girmesini istemedik. Kalem Ajans aracılığıyla bize talepler geliyordu. Yurtdışına açılmasına bu yıl karar verdik.

 

40 GÜNÜ IŞİD’İN ELİNDE GEÇİRDİM

İtalyanca yayımlanmasıyla ilgili neler düşünüyorsunuz? IŞİD’i daha çok insana anlatma şansınız olacak…

Tabii ki kitabın İtalyanca yayımlanmış olması mutluluk verici. IŞİD’i bu sayede daha çok insana anlatmış olacağım. Zaten benim de kitabı yazma amacım, IŞİD ile ilgili bilinmeyenleri tarafsız bir gözle dünyaya aktarmaktı. IŞİD, son yıllarda çok konuşuldu, çok yazıldı fakat gerçekte kim oldukları, nasıl yaşadıkları bilinmiyordu. Teoriler üzerinden gidildi. Ben birebir IŞİD’i gördüm, onlarla 40 gün geçirdim ve birçok yönlerine şahit oldum. Kitabımda yaşadıklarımdan çok IŞİD’in gerçekte ne olduğunu anlatmaya çalıştım. İtalyancaya çevrilmiş olması yazdıklarımın daha çok insana ulaşacak olması açısından önemli.

 

Nasıl dönüşler alıyorsunuz?

Ana akım medyada çalışan bir gazeteci olarak hiçbir siyasi partiye kanalize olmadan yazdığım kitabın uluslararası alanda yayınlanmış olması öncelikle gurur verici. Beni arayan insanlar sanki daha önce yurt dışında hiç kitap yayımlanmamış gibi olumlu tepkiler veriyorlar. Oysa birçok yazarın yurtdışında kitabı yayımlanıyor. Bu da sanırım o kitapların nasıl yayımlandığıyla alakalı. Yani kitabın ne amaçla yayımlandığına bakıyor insanlar.

 

KÜRESEL BİR SORUN

İtalya gibi önemli bir ülkede yayımlanan kitabınız bu yıl Frankfurt ve Londra kitap fuarlarında sergilendi ve ilgi gördü. Bu ilginin sebebini neye bağlıyorsunuz?

IŞİD küresel bir sorun. Türkiye’den daha çok Avrupa’yı ilgilendiriyor. Orada olduğum süre içinde şahit oldum ki IŞİD’in savaşçıları Türkiye’den çok Avrupa’dan gidiyor. Kitabın bu anlamda Avrupa’da yoğun ilgi görmesini normal buluyorum. Görmemesi garip olurdu.

 

BAŞKA DİLLERE DE ÇEVİRECEĞİZ

Kitabın başka dillere çevrilmesiyle ilgili temas halinde olduğunuz başka ülkeler var mı?

İki ülke daha var. İlerleyen dönemlerde kitabın başka dillere çevrilmesi söz konusu.

 

Yaşadıklarınızdan sonra mesleği bırakmanız bile düşünülebilirken siz yine aynı zorlu görevlere devam ediyorsunuz. Gazetecilerin bu tarz durumlara karşı savunma ya da zorlu şartlarda hayatta kalma eğitimleri almaları konusunda neler söylemek istersiniz?

Gazetecilik meslek değil yaşam biçimidir. Gazeteciliği bırakmak demek yaşamınızı kökten değiştirmeniz demektir. Böyle olunca mesleği bırakmam nasıl düşünülebilir? Gazetecilerin çatışma bölgelerinde hayatta kalmasıyla ilgiliyse, bazı kurumlar eğitim veriyor ama bu ne kadar yeterli tartışılması gerekiyor. Üstelik bu eğitimi veren kurumlar ciddi paralar alıyor. Eğitimi alan muhabir savaş muhabiri olabileceğini düşünerek kendini bir anda çatışmanın ortasına atabiliyor.

 

HAYATA BAKIŞIM DEĞİŞTİ

Orada geçirdiğiniz 40 gün sizin için 40 yıl gibiydi. Şu anda nasılsınız? Hayatın akışına yeniden dâhil olabilmek için neler yaptınız?

Döndüğümde rüyada gibiydim. Etkisinden uzun bir süre çıkamadım. Şu anda gayet iyiyim. Yaşadığım kötü olayların üzerini bir şekilde örttüm. Milliyet Gazetesi’nde Fotoğraf Servisi Müdürlüğü görevini yürütüyorum, çalışmaya devam ediyorum. Kitap yazıyorum. Çeşitli belgesel ve fotoğraf projeleri üzerinde çalışıyorum. Teknolojiye olan ilgimi son aylarda ses sistemi üzerine yoğunlaştırdım. Geldikten sonra hayatımda ciddi değişiklikler yapmadım, fakat bazı olaylara bakış açımı değiştirdim. İnsanın alışamadığı, kabullenemediği bir şey yok sanıyorum hayatta. Yaşadıklarım beni olumsuz etkiledi ancak bu sayede hayatta olmakla ilgili çok şey öğrendim.

 

Kitap yazdığınızı söylediniz. Kitabın içeriğiyle ilgili bilgi verir misiniz? Raflarda nasıl bir kitap göreceğiz?

Şu an üzerinde çalıştığım üç ayrı kitap projesi var. Birisi fotoğraf, birisi roman, bir de gazetecilik mesleğiyle alakalı teknik bir kitap. Şimdilik bu kadar diyeyim…

 

BİR GAZETECİNİN ESARETİNİ ANLATTIM

IŞİD’i yakından gözlemleyen ve IŞİD ile ilgili kitap yazan ilk gazetecisiniz. Bu konuda neler söylersiniz?

Amacım gazeteci refleksiyle hareket edip örgütle ilgili kamuoyunu bilgilendirmekti. Zaten kitabı okuyanlar bilir, Bünyamin Aygün’ün esaretinden çok bir gazetecinin esaretini anlattım.

 

IŞİD BIRAKMADI, OPERASYONLA KURTARILDIM

Hep merak edilen bir şey var. IŞİD sizi neden bıraktı?

Beni örgüt kendi rızasıyla bırakmadı.  IŞİD tarafından alıkoyulduğum 40. günde yaklaşık beş gün süren bir çatışma sonunda operasyonla kurtarıldım.

 

ÖZGÜRLÜĞÜMÜ MESLEKTAŞLARIMA BORÇLUYUM

Siz IŞİD’in elinde esirken meslek örgütlerinden destek gördünüz mü?

Evet, belki de şu anda burada olmamı meslektaşlarıma borçluyum. Başta Türkiye Foto Muhabirleri Derneği ve Türkiye Gazeteciler Cemiyeti olmak üzere, Ankara, Antalya, Bursa, İzmir, Trabzon, Gümüşhane gibi illerdeki gazeteciler cemiyetleri, çalıştığım kurum olan Milliyet Gazetesi sosyal medya aracılığıyla bir gün bile esaretimi unutturmadı. Gezi Olayları’ndan sonra yasaklanan İstiklal’de ilk defa gazeteciler de benim için bir yürüyüş yaptı. Bu destekler benim için hayatiydi. Türkiye Foto Muhabirleri Derneği’ne ve meslektaşlarıma Suriye’de esir olduğum günlerde verdikleri destek için bir kez daha teşekkür ederim.

 

 

 

ONLINE BAŞVURU

Kategori

Fotoğraf Alt Yazısı

Çalıştığı Kurum

Fotoğrafınızı yükleyiniz

*jpeg

ÜYE GİRİŞİ

E-mail

Parola

Şifremi Unuttum

ÜYE OLMAK İÇİN BİLGİLERİ DOLDURUNUZ

Ad

Soyad

Çalıştığı Kurum

Telefon

E-mail

Parola