DERGİ

ABD’NİN YENİ BAŞKANI TRUMP

ABD Başkanı Kasım ayında yapılan seçimle ABD eski başkanı Bill Clinton’un eşi Hillary Clinton’ı sandıkta mağlup eden iş adamı Donald Trump oldu. Trump, bu Ocak ayında Başkanlığı Obama’dan devraldı. ABD seçimlerini fotoğraflarıyla yakından izleyen isimlerden biri de Anadolu Ajansı Foto Muhabiri Volkan Furuncu oldu.

Yazı ve fotoğraflar: Volkan Furuncu

Amerika Birleşik Devletleri 45. Başkanını seçmek için sandık başına gitti. Amerikalılar, ABD eski başkanı Bill Clinton’un eşi Obama döneminde Dışişleri Bakanlığı da yapmış olan Hillary Clinton ile ünlü ve zengin iş adamı Donald Trump arasında bir seçim yaptı. Bir yıl süren seçim yarışının sonunda 8 Kasım günü gecesi tahminlerin, anketlerin ve beklentilerin aksine Trump sürpriz yaparak başkanlığı kazandı.

İşte seçimleri yakından izleyen Anadolu Ajansı Foto Muhabiri Volkan Furuncu’nun anlattıkları:

SALI GÜNÜ OY KULLANMAK GELENEK

“ABD’de özellikle New York’ta yabancı basın sayısı çok fazla olduğundan, akreditasyon konusunda inanılmaz katı bir yaklaşımları var. Bu sebeple seçimleri istediğiniz gibi en azından hayal ettiğiniz gibi izlemeniz mümkün olmuyor. Yabancı Basın Merkezi’nin (Foreing Press Center) belirlediği sandıklarda çekim yapılabiliyor. Amerikalılar imza karşılığı aldıkları oy pusulalarını dijital kiokslara atarak oy kullanıyor. Oy kullanma işlemi sabah altıdan akşam dokuza kadar sürüyor. Bunun asıl sebebi başkanlık seçiminin salı günü yani haftaiçi yapılıyor olması. Bu yüzden de oy kullanacaklar işlerine başlamadan önce veya mesai sonrası oy kullanabiliyor. ABD de 1800 yıllardan bu yana gelen bir gelenek salı günleri seçim yapılması. Buna bağlı olarak seçimlere katılım ülke çapında yüzde 55 ila 65 arasında oluyor. Vatandaşları teşvik amaçlı “I Voted” yani “Oy Verdim” stikerları dağıtılıyor.

TÜM EKRANLAR SEÇİM İÇİN

Seçim akşamı New York’un en bilindik yüzü olan Times Meydan’ında sürekli reklam dönen dev ekranlarda bu kez seçim sonuçları dönüyor. İşin aslı tüm şehirde ne kadar ekran varsa hepsi seçim sonuçları veriyor, simge binalar ABD Bayrağı renkleri ile aydınlatılıyor. Tüm Amerika’nın yanında tüm dünya yeni başkanı bekliyor. Trump’ın kazanacağının kesinleşmesinin ardından sevinç gösterileri beklediğim Times Meydanı yavaş yavaş boşaldı. Meydanın şaaşasından gürültüsünden eser kalmadı.

 

GÜVENLİK ÖNLEMLERİ DİKKAT ÇEKTİ

Bu seçimi diğer başkanlık seçimlerinden ayıran taraflardan biri güvenlik önlemleri oldu. Özellikler başkan adaylarının seçim sonrası konuşma yapacakları öngörülen mekanların önündeki kum dolu kamyonlar dikkat çekti. Sadece konuşma yapacakları yerler değil konaklamaları planlanan heryerde üst düzey güvenlik önlemi alındı.

 

BÜTÜN EYLEMLER TRUMP TOWER’IN ÖNÜNDE BİTTİ

Aynı akşam destek gösterileri ve protesto eylemleri başladı. Hillary Clinton’un güçlü olduğu ve daha yüksek oy çıkarttığı New York’ta Trump’ın seçilmesi ile şok içinde olan Amerikalılar birçok kez büyük çapta eylem yaptı. Bu eylemler Manhattan’ın neresinde başlarsa başlasın hep Trump Tower’ın önünde son buluyor.

 

Bakalım Donald Trump’ı Amerikalılar kabullenebilecek mi? Böyle giderse bizi daha çok eylem daha çok protesto bekler.”

 

ONLINE BAŞVURU

Kategori

Fotoğraf Alt Yazısı

Çalıştığı Kurum

Fotoğrafınızı yükleyiniz

*jpeg

ÜYE GİRİŞİ

E-mail

Parola

Şifremi Unuttum

ÜYE OLMAK İÇİN BİLGİLERİ DOLDURUNUZ

Ad

Soyad

Çalıştığı Kurum

Telefon

E-mail

Parola