DERGİ

Afrikanın Çocuk Anneleri

Ahmet İzgi / Anadolu Ajansı

Madagaskar; cennet sahilleri ve eşsiz doğasıyla, turistleri kendine çeken, bir zamanlar korsanlara ev sahipliği yapmış dünyanın dördüncü büyük ada devleti. Hint Okyanusu ile Mozambik Kanalı arasında yer alan ada devlet Madagaskar’da modern şehirlerden uzaklaşıp yerel halkın arasına karıştığınızda veya o modern şehirlerin arka sokaklarına girdiğinizde gerçeklerle karşı karşıya kalıyorsunuz. Kişi başı 500 doları bile bulmayan milli geliriyle dünyanın en az gelişmiş ülkeleri arasında yer alan Madagaskar’da bu yoksulluğun en büyük yükünü çekenler ise kız çocukları; Yani, Afrika’nın çocuk anneleri...

GELECEKLERİ KARANLIK...

 Birleşmiş  Milletler  Çocuklara  Yardım  Fonu  (UNICEF), “20  Kasım  Dünya  Çocuk  Hakları  Günü”  dolayısıyla yayınladığı  analiz  de  aralarında  Madagaskar’ında bulunduğu  14  ülkede,  180  milyon  çocuğun  geleceğinin ebeveynlerine göre daha karanlık olacağı uyarısında bulundu. Bu  uyarının  ne  kadar  yerinde  olduğunu,  Madagaskar’a gittiğinizde görebiliyorsunuz. Başkent Antananarivo dahil tüm kentlerinde aşırı yoksulluk ve okula gidememe gibi nedenler, özellikle kız çocuklarının yaşantısını zorunda ötesine sürüklüyor.

KARDEŞLERİNE DE ANNELİK YAPIYORLAR

 Küçük yaşta evlenip anne olan kız çocuklarının çokluğunun yanı sıra küçücük yaşta kardeşlerine annelik yapmak zorunda kalanların sayısı da azımsanmayacak kadar yüksek. Çocukluğunu yaşayamadan anne olan ve bu yetmiyormuş gibi sırtında çocuğu ile tarlada ve pazar yerinde çalışmak zorunda kalan çocuk anneler, Afrika’da çocuk, hele de kız çocuğu olmanın ne kadar zor olduğunu gözler önüne seriyor.

ONLINE BAŞVURU

Kategori

Fotoğraf Alt Yazısı

Çalıştığı Kurum

Fotoğrafınızı yükleyiniz

*jpeg

ÜYE GİRİŞİ

E-mail

Parola

Şifremi Unuttum

ÜYE OLMAK İÇİN BİLGİLERİ DOLDURUNUZ

Ad

Soyad

Çalıştığı Kurum

Telefon

E-mail

Parola