DERGİ

“ÇEKTİĞİMİZ GÖRÜNTÜLER GELECEK NESİLLERE BELGE”

Süleyman Damla

 

Türkiye Haber Kameramanları Derneğinin düzenlediği "22.Zoom Uluslararası Haber Görüntüleri Yarışmasında" birincilik ödülü alan Kanal 7 Kameramanı Süleyman Damla ile kendisine birincilik getiren görüntüleri çektiği 15 Temmuz’u konuştuk. Damla, 15 Temmuz’un çektikleri görüntüler ile hiçbir zaman unutulmayacağını belirtiyor ve ekliyor: “Bugüne kadar pek çok ödül aldım ama bu ödül onların içinde en anlamlısı ve özel.”  

 

Deneyimli bir haber kameramanı olarak, önemli olayları yakından takip ettiniz.

Tarihe tanıklık etmek sizce nasıldır?

Tarihe tanıklık etmek bizim gibi meslek sahipleri için son derece önemlidir. Bugüne kadar pek çok olaya şahitlik yaptım. Hükümetler kurulurken-yıkılırken, liderler yükselirken-düşerken, depremde-selde, kazada- yangında, yani hayatın her anında ben hep vizörün arkasındaydım. İnsanlar bu saydıklarımı hep izleyip geçer. Ancak bizler o anların, olayların canlı tanıkları oluyoruz. Bunları da hafızalarımıza kaydediyoruz. Yaptığımız iş zor bir iş ama ben yine de mesleğimi seviyorum. Emekli olduğum halde yapmaya devam ediyorum.

 

15 Temmuz gecesi, sizin kadrajınızdan görünüm nasıldı?

15 Temmuz gecesi haber için gittiğimizde neyle karşılaşacağımızı bilemeden Genelkurmay’a gittik. Meslek hayatımda böylesi zor bir durumla karşı karşıya kaldığımı hatırlamıyorum. Bir gecede vatanın elden gitmesi ile yeniden kazanılmasına şahitlik ettim. Benim için zor ama çok gurur verici bir geceydi. 15 Temmuz’u bizler unutsak bile çektiğim görüntüler gelecek nesiller için belge onlar tarafından daima izlenecek.

 

Türkiye Haber Kameramanları Derneğinin düzenlediği "22.Zoom Uluslararası Haber Görüntüleri Yarışmasında" birincilik ödülü aldınız, bu konuda ki düşüncelerinizi alabilir miyim?

Öncelikle bu ödülü bana layık görenlere çok teşekkür ederim. Bu ödül benim için son derece önemli ve özel. Bugüne kadar pek çok ödül aldım ama bu onların içinde en anlamlısı. Ödülü anlamlı kılansa; 15 Temmuz gibi bir dönüm noktasında, yeniden diriliş hareketine tanıklık etmemi sembolize ediyor olması.

 

Dereceye girdiğiniz görüntünün hikayesini sizden dinleyelim.

Ailemle televizyon izliyordum. Birden jetlerin sesi duyulmaya başladı. Anlam veremedim. O esnada oğlum Gazi eve geldi. ‘’Baba darbe oluyormuş.’’ dedi. Ben de hemen Haber Müdürümüz Halis Gökgöz’ü aradım. ‘’Ne yapıyoruz?’’ diye sordum. ‘’Ben seni 5 dakika sonra ararım.’’ dedi. Ve 5 dakika sonra aradı, evin önüne inmemi söyledi.  Dışarı çıktığımda, kurumun aracı beni bekliyordu. 10 dakika sonra kanala ulaştık. Görev dağılımları yapıldı. Biz de muhabir arkadaşım Ümit Gürbüz’le, Genelkurmay Başkanlığı’nda görevlendirildik. Genelkurmay’a doğrudan ulaşamadık. Bir süre sonra, Akay Kavşağı’nın olduğu noktaya vardık. Diğer meslektaşlarım, kavşağın olduğu noktadan, objektiflerini Genelkurmay’a çevirmişti…

 

“HALK, TANKLARIN ÖNÜNE GEÇTİ”

Ortamda bir karmaşa ve telaş hakimdi. Kimse ne olduğunu, ne yaptığını tam bilmeden, sağa sola koşuşturuyordu. Tam o sırada, arasında kadınlarında bulunduğu bir grup insan, Türk bayraklarıyla ‘’Darbeye karşı!’’ diye bağırarak, kavşağın olduğu yere geldi. Araçlarıyla gelenler de vardı. Bazı sürücüler, arabasıyla yolu kapattı. O sırada uğultu duyuldu. Tanklar geliyordu. Halk, tankların önüne geçti. Bu, tankları durdurmayı başarmıştı. Ancak ilk etapta duran tanklar, birden kalabalığa aldırış etmeden, hareket etmeye başladı. Tanklar hem ateş açıyor, hem de insanların üzerine gidiyordu. Buna rağmen insanlar, tankın üzerine tırmanıyordu. Aşağıda olanlar ise, tankın paletlerine kaldırım taşları atarak, zarar vermeye çalışıyordu. Tankın üstündeki halk, bazı tankların görüş alanlarını kapatmaya çalışıyordu. Tank da bundan kurtulmak için, sağa sola bilinçsizce hamle yapıyordu. Etrafta ne var ne yok, ezip geçiyordu

 

“TAM SAVAŞIN İÇİNDEYDİK”

Gecenin ilerleyen saatlerinde, tanklar birden Genelkurmay’a yöneldi. Tanklarla birlikte biz de Genelkurmay’a gittik. Genelkurmay’ın önü daha da kalabalıktı. Bazı tanklar Genelkurmay’ı korumak için önünde beklemeye başladı. O tankların etrafını birden halk kuşattı. Duran tankları etkisiz hale getirmek için, tankların kendi brandaları ile üstünü kapatmaya başladılar. Nereden buldular brandayı, çok şaşırmıştım. Genelkurmay’ın nizamiyesinde duran darbeciler, insanları hedef alarak ateş ediyordu. İnsanlar vuruluyor, yere düşüyordu. Arkadan onların yerine, yenileri geliyordu. Tam savaşın içindeydik.

 

Darbecilere karşı direniş devam ederken, bir helikopter sesi duydum, oraya yöneldim. Halk, protokol kapısının olduğu bahçe kapısını kırıp içeri girmeye başladı. Biz de muhabir arkadaşım Ümit’le o kapıya yöneldik. Cuntacı teröristler de, içeri giren halka ateş açmaya başladı. Kimileri içerde kurşunların hedefi oldu, şehit düştü. Kimileri de yaralandı. Biz de son anda kendimizi yere attık. Pek çok kişi, olayın şokunu yaşıyordu.

‘’KURŞUNLAR, İNSANLARIN KAFASINI, KOLUNU BACAĞINI PARÇALAMIŞTI”

Muhabir Ümit ile oranın çekim için uygun olmadığına karar verdik ve Genelkurmay’ın karşısındaki Jandarma Genel Komutanlığı’na ait binanın, nizamiyesine sığındık. Çekim yapmaya burada devam ettik. İşte tam bu sırada, helikopter bize doğru ateş ederek gelmeye başladı. Ben de tam o tarafa yönelmiştim. Parmak büyüklüğündeki zırh delici kurşunlar, bize metreler kala durmuştu. Ancak oradaki pek çok kişi, o mermilerin kurbanı oldu. Biz de ateşlerin kesilmesiyle, taranan yere gittik. O hain kurşunlar, insanları kafasını kolunu bacağını parçalamıştı. Fakat bunca olaya rağmen, Genelkurmay önündeki kalabalık hiç eksilmedi. Kanala döndüğümüzde, gün ağarmak üzereydi. Her şey sanki bir film gibiydi.

 

Süleyman Damla Kimdir:

Ankara’nın Kızılcahamam Şıhlar Köyü’nde dünyaya geldi. 5 yaşına kadar köyde büyüyen Damla, 6 yaşında ailesiyle birlikte Ankara merkeze taşındı. Ortaokul ikinci sınıfta okulu bırakan Damla, 1984 yılında bir televizyon tamircisinde işe başladı. Tamirci de üç ay çalıştıktan sonra TRT’ için dublaj yapan bir seslendirme stüdyosunda işe başladı. Daha sonra reklam ve tanıtım filmlerinin montajlarını yaptı. Sektörün içine girdikçe kameramanlığa merak duymaya başladı ve 1996 yılında Kanal 7’de çalışmaya başladı. 

ONLINE BAŞVURU

Kategori

Fotoğraf Alt Yazısı

Çalıştığı Kurum

Fotoğrafınızı yükleyiniz

*jpeg

ÜYE GİRİŞİ

E-mail

Parola

Şifremi Unuttum

ÜYE OLMAK İÇİN BİLGİLERİ DOLDURUNUZ

Ad

Soyad

Çalıştığı Kurum

Telefon

E-mail

Parola