DERGİ

Darbeciler Marmaris'te

Kenan Gürbüz anlatıyor... Sabah Gazetesi ve Reuters Foto Muhabiri

Yaz sıcağının insanları bunaltmaya devam ettiği bir Ege akşamında, televizyonlar birden yayın akışını değiştirmiş ve İstanbul’daki köprülerde olağan dışı bir hareketlilik yaşandığını anlatmaya başlamıştı. Kısa bir süre sonra bir televizyona telefonla bağlanan Başbakan Binali Yıldırım, gelişen olayların bir darbe girişimi olduğunu açıkladı. Bir insan ve 2 çocuğu olan bir baba olarak, o anda garip duygular hissettim. Muhtemelen 1980 darbesini veya 1960 darbesini yaşayanlar da benzer duygular hissetmiştir.

ERDOĞAN’IN OTELİNE GİTTİK
O esnada, telefonlarım çalmaya başladı. Gelen ilk bilgi: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Marmaris’te olduğu ve kısa bir süre içinde açıklama yapacağı yönündeydi. Tahminen 10 dakika içinde tam teşekküllü gazeteci modunda hazırlandık ve kameraman arkadaşımla Marmaris’e doğru yola çıktık. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaşananların Fetullahçı Terör Örgütü’nün darbe girişimi olduğunu açıklamasının ardından binlerce insan ellerinde Türk bayraklarıyla Erdoğan’ın kaldığı otelin önünde toplanmış ve bir süre sonra da kent merkezine doğru yürüyüşe geçmişti. Çektiğimiz fotoğraf ve videoları haber merkezlerine geçmek için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kaldığı otele yaklaşık 500 metre mesafede aracımızı yol kenarına park ettik ve haberlerimizi geçmeye başladık. Gece yarısı olmuştu ve insanlar hala sokaklarda korna çalarak, Türk bayrakları ile dolaşmaya devam ediyorlardı.

HELİKOPTER İNSAN SESLERİNİ BASTIRDI
Bulunduğumuz noktaya 5 dakika mesafede bulunan 19 Mayıs Gençlik Meydanı’nda binlerce insan toplanmıştı. İnsanlar demokrasiye ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a destek için düzenlenen mitingteydi ve miting gece boyunca sürecek gibi gözüküyordu. İnsanların attığı “Dik Dur Eğilme Muğla Seninle” sloganlarını o esnada sahilde alçaktan uçan 3 askeri helikopterin sesi bozdu ve insanların seslerini bastırdı. Yanımızdan siren çalarak geçmeye başlayan ambulanslar ve polis araçları sıra dışı bir şeyler olduğunun kanıtıydı.

ATEŞ ALTINDA GAZETECİLİK
Kısa bir süre sonra, helikopterlerden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kaldığı otele ateş yağmaya başlamıştı.Güvenlik güçlerinden alarak canlı yayında tüm Türkiye’ye duyurduğum bilgiye göre, 3 askeri helikopter Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a suikast düzenlemek için konakladığı otele saldırı gerçekleştiriyordu. Darbeci askerler otele ve otellerin olduğu bölgeye giden yolda hareket halinde olan her şeye helikopterle hedef gözetmeksizin ateş ediyorlardı. Ben ve bölgeye ulaşan gazeteci arkadaşlarım tam anlamıyla ateş altında, hayatlarını tehlikeye atarak gazetecilik yapıyorlardı. Dünya, o gece darbeci askerin yaptığı saldırıyı, o gece meslekleri uğruna hayatını tehlikeye atan birkaç gazeteci sayesinde öğrendi. Bölgeye ulaştığımızda, otel üzerine bir süre havada kalan helikopterlerden yüzleri maskeli ve ağır silahlar taşıyan gruplar indi. Bunun üzerine bölgeye polis ekipleri sevk edildi. Çıkan çatışmada 10 kişi yaralandı.

AMBULANSLARA ATEŞ AÇTILAR
Yaralanan kişileri hastaneye kaldırmak üzere bölgeye gönderilen sağlık ekiplerine de darbeci askerler tarafından ateş açıldı. Çatışma sırasında yaralananlardan polis memuru Nedip Cengiz Eker ve Cumhurbaşkanlığı koruma polisi Mehmet Çetin şehit oldu. Sabah saatlerine kadar devam eden çatışmalar sonucunda darbeci askerler, havanın aydınlanmasıyla birlikte İçmeler mevkisindeki ormanlık alana kaçtı.
Güneşin doğmasıyla birlikte Ankara ve farklı illerden gelen yüzlerce özel eğitimli komando ve polis, 2 güvenlik görevlisini şehit eden darbeci askerleri yakalamak için operasyon başlattı. Şehit olan 2 polisin meslektaşlarının yaşadığı acı ise yüzlerinden okunuyordu. Gece boyunca devam eden çatışmanın büyüklüğünü, sokaklardaki boş mermi kovanları ve otelin önündeki sokakta bulunan, kurşun delikleriyle kullanılmaz hale gelen araçlar anlatmaya yetiyordu. Yaklaşık 1 saat boyunca darbeci askerlerle çatışan ve şehit düşen polis memurun kullandığı araçtaki mermi deliklerini meslektaşları saymakta zorlanıyorlardı.SUİKAST TİMİNİN PEŞİNDE
Güvenlik güçleri, kaçan askerleri yakalamak için yoğun çaba harcadı. Havadan ve karadan yürütülen operasyonda ormanlık alanlar didik didik tarandı. Özel Kuvvetler Taburu, Muğla İl Jandarma Komutanlığı ve Bornova 2. Jandarma Komando Tugay Komutanlığı’ndan özel eğitimli ve tamamı rütbelilerden oluşan askerler, özel harekat polisleri, 6 helikopter, 3 uçak ve 2 insansız hava aracının da desteğiyle bölgede 17 gün boyunca arama çalışması yürütüldü. Bölgede görev yapan gazeteciler olarak 17 gün boyunca bizler de Suikast Timi’ni yakalamaya çalışan ekiplerle birlikte günde 4-5 saat uyuyarak görev yaptık. Marmaris şehir merkezinde bulunan stadyuma 10 dakika arayla inen helikopterler, yüzlerce özel eğitimli komandoyu turistlerin ve Marmarisliler’in şaşkın bakışları arasında stadyumdan alarak, operasyon noktalarına götürdü. Sahil Güvenlik botları, Yunanistan’ın Simi Adası ile Bozburun ve Datça koylarını denizden ısıya duyarlı kameralarla tararken, askerler koylarda mayın dedektörleriyle çalışma yürüttü. Darbeci askerlerin Yunanistan'a kaçma ihtimali üzerine Deniz Kuvvetlerine ait 3 gemi de arama çalışmasını sürdürdü.

KARIŞ KARIŞ ARADILAR
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kaldığı otele düzenlenen saldırının ardından Marmaris, Datça ve Ula ilçelerinde yaklaşık 100 kilometrelik alan 17 gün boyunca özel eğitimli komandolar ve polisler tarafından adeta karış karış tarandı. Vatandaşlardan gelen ihbarlar doğrultusunda da bölgedeki ormanlık alanlara, tarım arazilerine ve boş evlere çok sayıda operasyon düzenlendi.

CANLI YAYINDA OPERASYON
Operasyonu geniş bir katılımla Ula ilçesine kaydıran ekipler, 25 Temmuz'da Marmaris-Muğla karayolu Çetibeli Mahallesi Gökçe Yokuşu mevkisinde Muharebe Arama Kurtarma (MAK) timinden Binbaşı Taner Berber ve Çiğli 2. Ana Jet Üs Komutanlığının "üs imamı" olduğu öne sürülen Astsubay Kıdemli Başçavuş Zekeriya Kuzu ile Astsubay İlyas Yaşar, Astsubay Gökhan Güçlü, Astsubay Üstçavuş Erkan Çıkat, Astsubay Kıdemli Başçavuş Ömer Faruk Göçmen ve Astsubay Kıdemli Başçavuş Abdülhamit Gülerden’i saklandıkları menfezin içinde yakaladı. Darbeci askerlerin yakalanışı o esnada canlı yayında olan televizyonlar tarafından saniye saniye izleyicilere aktarıldı. Yaşanan bu olay, dijital medyanın geldiği noktayı göstermesi açısından önümüzdeki yıllarda da konuşulmaya devam edecek gibi görünüyor.

36 DARBECİ YAKALANDI
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Muğla'nın Marmaris ilçesinde kaldığı otele saldırıda bulunan darbeci askerlerin sayısının 37 olduğu açıklanmıştı. Operasyonlar sonucu darbeci askerlerin 36’sı gözaltına alındı. Bir darbeci Yüzbaşı ise aranıyor. Askerlerin kaçışları sırasında bıraktıkları ve üstlerinde yapılan aramalarda ele geçirilenler ise yanlarında adeta bir cephanelik taşıdıklarını ortaya koydu.

ONLINE BAŞVURU

Kategori

Fotoğraf Alt Yazısı

Çalıştığı Kurum

Fotoğrafınızı yükleyiniz

*jpeg

ÜYE GİRİŞİ

E-mail

Parola

Şifremi Unuttum

ÜYE OLMAK İÇİN BİLGİLERİ DOLDURUNUZ

Ad

Soyad

Çalıştığı Kurum

Telefon

E-mail

Parola