DERGİ

Bu bir terör saldırısıydı!

İsmail Coşkun anlatıyor... İhlas Haber Ajansı Foto Muhabiri

Bizim kuşak, darbenin ne olduğunu, babalarımızın, büyüklerimizin anlattıkları ile biliyordu. Darbeyi yaşamadığımız için ancak okuyarak öğrenmiştik ne olduğunu. Aslında bildiklerimizin, yaşadıklarımızın bir hiç olduğunu anlatıyordu o gece. Sadece 4-5 saatlik darbe teşebbüsü bile yetti insanların korkmasına. Birçok kişinin ATM’lere süpermarketlere koştuğunu gördüm. Bize anlatılan darbe hikayelerine göre, insanların evlerinden çıkmaması gerekiyordu. Ama insanların sokakları akın akın doldurduğunu gördüm. Türkiye'de yaşanan şeye darbe diyemem, bu bir terör saldırısıydı.

MİLLETİN ÜZERİNE TANK SÜRDÜLER
Bir darbe girişimi yapıldı ama tek bir şeyi hesaplayamamışlardı. O da Türk milleti… Türkiye'de her erkeğin 20 yaşından sonra askere gitme zorunluluğu vardır ve ben de 20 yaşımda askere gidip 15 ay boyunca vatani görevimi yerine getirdim. Bize askerdeyken ilk öğretilen şey vatanı ve milleti korumaya yemin etmektir. Ama 15 Temmuz gecesi bu girişimin parçası olan asker üniforması giymiş teröristler milletine silah doğrultmuştu, tank sürmüştü.

FİLM SETİNDE GİBİYDİM
O gece haberi duyduğum an dışarıya çıktım. Tehlikeliydi ama hiç kararsızlık yaşamadım sokakta. Beni ne beklediğini bilmeden çıktım. Askerlerin, bazı yerleri ele geçirdiği haberleri geliyordu. Telsiz konuşmalarından duyuyordum ama henüz göremiyordum. Duyduklarıma inanmak istemiyordum. Helikopterler ve uçaklar geçiyordu. Daha önceleri kutlamalarda gördüğüm uçak, helikopterler karanlığın içerisinden bu sefer çok başka şekilde geliyordu. Kendimi o an bir film setinin içerisinde bulmuş gibiydim.

HAVALİMANINDA KOCA YÜREKLİ ADAM
Üzerimizden askeri helikopterler geçiyordu. Her şey bitti, ülkeyi ele geçirdiler diye düşündüm telsiz konuşmalarını dinlerken. Ta ki havalimanına gidip tankın önüne yatan o koca yürekli adamı görene dek. O an anladım ki böyle kararlı adamlar zafer kazanacaktı. Sokağın enerjisini görünce rahatladım. Polisler ve millet insana güven veriyordu. Geçerken uğramışlar gibi bir millet yoktu. Koşarak gelen, arabaları ile ani fren yaparak duran kararlı bir halk vardı.

KOCA TANKIN ÖNÜNE YATTI
Tanklar Atatürk Havalimanı'nın girişinde bekliyordu. 4 tank arka arkaya duruyordu. Bir anda arkamdan bağırarak gelen birini gördüm. Tank hareket halindeydi ve yavaşladı. Adam önce ellerini açtı ve tanka karşı koymaya başladı. Tank gaza basınca paletlerin önüne yattı. Yumruğunu sıkarak yere bastırdığını gördüm vizörden, o an anladım bu şov amaçlı bir duruş değildi. Ölümü göze almıştı. Yerde yatarken konuşuyordu adam ne dediğini duyamadım.

BENDE FOTOĞRAF İÇİN YATTIM
Tankın durduğunu görünce ayağa kalkıp üzerini çıkardı ve “Ben Türk askeriyim, siz kimin askerisiniz?” dedi. Tankın üzerindeki asker ise “Biz sizdeniz, sizdeniz” diye karşılık verdi. Çevrede o an fazla kimse yoktu. Çünkü henüz yeni başlamıştı halkın ayaklanması. Sol tarafta kamyonun içerisinde askerler silah doğrultuyordu. Etraftan silah sesleri geliyordu. Tankın altına yatan birini fotoğraflamak için tankın önüne yatmak gerekiyordu. Bir süre bekledim ve istediğim kareyi yakaladığımı gördüm. Tam o sırada zaten adamı sakinleştirip ikna ettiler. İkna olmasaydı belki de fotoğrafın çok daha farklı hikayesi olacaktı.

ONLINE BAŞVURU

Kategori

Fotoğraf Alt Yazısı

Çalıştığı Kurum

Fotoğrafınızı yükleyiniz

*jpeg

ÜYE GİRİŞİ

E-mail

Parola

Şifremi Unuttum

ÜYE OLMAK İÇİN BİLGİLERİ DOLDURUNUZ

Ad

Soyad

Çalıştığı Kurum

Telefon

E-mail

Parola