DERGİ

En uzun gece...

İbrahim Yurtbay anlatıyor... Hürriyet Gazetesi Foto Muhabiri

Gün uzun, geceler kısa... Günün yorgunluğu üzerimde, vakit dinlenme vakti diye düşünürken aslında daha yorucu bir gecenin bizi beklediğinden habersiz, gazeteden dönüş yolundaydım. Olacaklardan habersiz... Evdeyken gazetedeki arkadaşlarımdan gelen haber üzerine tekrar sokaklara çıktım. Bir şeyler oluyordu.Henüz ne olduğunu kimse anlamış değildi. Yolda tanklar seyir halinde. Bir girişimden söz ediliyor ama nasıl bir girişim belirsiz.

ASKER SOKAKTA
Bu uzun gece, en uzun gece... İnsanlar oluşan trafiğin sebebinden habersiz, öfkeli... Havalimanı yolundaydım. Bir yandan ne olduğunu anlamaya çalışıyor, bir yandan da fotoğraf çekiyordum. Asker sokakta, sebebi belirsiz. Gazeteden arkadaşlarla anlaşarak kritik yerlere yönelmeye başladık. Payıma havalimanı düşmüştü. Havalimanı yakınlarından tankların girişleri kapatması sebebiyle oluşan trafik ulaşıma engel oluyordu. Araçlarından inen insan seli, yaya olarak yoluna devam eden insanlar... Bende bir süre sonra aracımdan inip kalan yolu yürüyerek devam ettim.

ASKERLER ŞAŞKIN, HALK ÖFKELİ
Bir yandan fotoğraf çekip bir yandan neler olduğunu anlamak için internetten sosyal medyadan yaşaanları takip etmeye çabalıyordum. Karşımda, giyinmeye bile fırsat bulamamış, “eşofman”lı ayaklarında postal yerine “spor ayakkabı” olan şaşkın askerler. Bizde onlar kadar şaşkındık. Kimileri “Darbe girişimi” diyor kimileri “Tiyatro.” Ancak, burada yaşananlar gerçekti. Polisler beklemede, halk tedirgin, asker şaşkın. Cumhurbaşkanı'nın çağrısı duyuldu; "Bu bir darbe girişimidir, bütün halkımızı sokağa davet ediyorum." Bu çağrının ardından kalabalık git gide arttı. Bir yanda tatbikat yalanıyla kandırılan asker, bir yanda darbeye engel olmak isteyen öfkeli halk. İnsanlar çoğalıyor. Fotoğraf çekimi zorlaşıyordu.

HALK TANKIN ÜZERİNE YÜRÜDÜ
Bir yolunu bulup VIP salonundan giriş yaptım, Atatürk Havalimanı’nın içine. Birden bir tank yanaştı VIP girişine. Halk tankın üstüne yöneldi, tanka vuranlar, “Darbeye izin vermeyiz” nidaları... Sürekli fotoğraf çekiyordum. Cumhurbaşkanı havalimanına gelecek söylentisiyle beraber insanlar gittikçe çoğaldı. Bir kargaşa çıktı ve bir anda tank kayboldu ortadan. Tankı aradı gözlerim ama bulamadım. Askere öfke büyüyordu her saniye. “Geri dönün" çağrıları, darbeye direnen insanlar, neden orada olduklarını dahi bilmeyen askerler... Kalabalığın tepkisinden korkan asker havaya bir kaç el ateş ediyor, halkta geri çekilmek yerine askerin üzerine doğru ilerliyordu. İçerisinden rütbeli askerlerin indiği bir araç yaklaştı. Sonra “geri çekiliyoruz” dedi. Askerler geri çekilirken, polis insanları sakinleştirmeye çalışıyordu. “En büyük asker bizim asker” nidalarıyla gönderildi askerler.

ONLINE BAŞVURU

Kategori

Fotoğraf Alt Yazısı

Çalıştığı Kurum

Fotoğrafınızı yükleyiniz

*jpeg

ÜYE GİRİŞİ

E-mail

Parola

Şifremi Unuttum

ÜYE OLMAK İÇİN BİLGİLERİ DOLDURUNUZ

Ad

Soyad

Çalıştığı Kurum

Telefon

E-mail

Parola