DERGİ

“FOTOĞRAFIN GÜCÜ TARTIŞILAMAZ”

Coşkun Aral

“FOTOĞRAFIN GÜCÜ TARTIŞILAMAZ”

 

1974 yılında başladığı basın fotağrafçılığı mesleğini halen aynı tutkuyla devam ettiren, Türkiye Foto Muhabirleri Derneği’nin Yılın Basın Fotoğrafları Yarışması’nın tecrübeli jüri üyesi Coşkun Aral’ın zengin olma gibi arzusu yok. O’nun tek bir arzusu var; tarihe tanıklık etmek ve iz bırakmak. Basın fotoğrafçılığında Türkiye’nin uluslararası markası sayılan Coşkun Aral’a, foto muhabirliğinin dününü ve bugününü sorduk:

 

Foto muhabirliği mesleğinin tarihi ne zaman başlıyor?

Foto muhabirliğinin bir meslek haline gelmesi, fotoğraf makinasının icat edilmesinden sonra tarihe tanıklığın önemi sayesinde oldu. Tarihe tanıklık ederken bu tanıklığa herkesi ortak etmek bu mesleğe zaman içinde duyulan ilgiyi de arttırmış olmalı ki, 19. Yüzyılın önemli olaylarının fotoğrafları günümüze ulaşmış durumda.

 

O dönemin fotoğraf makinaları boyunda taşınmıyordu herhalde?

20. Yüzyılın başına gelindiğinde, foto muhabirliği yaygınlaşmış olsa da, o dönem meslektaşlarımız birkaç kişinin kaldırabileceği ağırlıktaki makinalarla, ağır cam filmden başlayarak 6x6, 35 mm türü filmler üzerine çekilen fotoğraflarla dönemin olaylarını aktardılar.

 

 FOTOMUHABİRLERİ CEFAYI ÇEKTİ       

Dünya bugünkü gibi hız üzerine kurulu olmadığı için foto muhabirleri bu cefayı çektiler. Mesleğe başladığım 70’li yıllara kadar daha hızlı çekebilen pilli motorlu ve ışık ayarını otomatik yapabilen daha hafif fotoğraf makinalarıyla tarihe tanıklık yapıyorduk. 

 

Günümüz dijital fotoğrafçılığı için ne dersiniz?

Dijital fotoğraf makinasının keşfi, ulaşım ve iletişim teknolojilerinin de gelişmesiyle foto muhabirliği, sınır tanımadan yapılabilir bir meslek halini aldı. Dijitalin ilk dönemlerinde çektiğim fotoğrafların çözünürlüklerinin ne kadar düşük olduğunu, dönemin ileri teknolojisinin çoktan çağın gerisinde kaldığını ve bu hıza ayak uydurmak zorunda olduğumuzu düşününce bugünkü foto muhabirliği mesleğinin farklı konularda da uzmanlık geliştirmeyi zorunlu kıldığını söylemeliyim

 

Teknolojik cep telefonları sayesinde herkes foto muhabiri oldu sanki!!

Teknolojiyi yakından takip etmek önemli, yine de cep telefonlarımızın yüksek kalitede fotoğraf çekebiliyor olması, herkesin foto muhabiri olabileceği anlamına gelmiyor. Foto muhabirliği, hatırlamanın hikaye katılmadan yapıldığı bir yoldur

 

Bu işin sırrı nedir?

Muhabirin sırrı, sadece yaşadığı yerin değil dünyanın gündemini iyi takip edip, tarihteki olayları yorumlayabilme ve bugüne uyarlayabilme yeteneğine sahip olması ve tanıklıklarını estetik kaygılarla aktarmayı hedeflemesi. “Fotoğrafın gücü tartışılamaz, bir fotoğraf dünyanın gündemini değiştirebilir.

 

GÖZ TANIKLIĞI MESLEĞİMİZİN TEMELİ

Sosyal Medyanın fotoğraf üzerine etkileri için neler söyleyebilirsiniz?

Ülkemde yeni kuşak foto muhabirleri bugün dünyanın en önemli basın organlarında yayınlanan, dünyanın en önemli fotoğraf ödüllerini alan çalışmalar yapmakta. Göz tanıklığı mesleğimizin temeli. Ne var ki, sosyal medyanın hakimiyeti basın fotoğrafının da hızla tüketilen bir objeye dönüşmesine yol açabilir diye endişe de etmiyor değilim.

 

ONLINE BAŞVURU

Kategori

Fotoğraf Alt Yazısı

Çalıştığı Kurum

Fotoğrafınızı yükleyiniz

*jpeg

ÜYE GİRİŞİ

E-mail

Parola

Şifremi Unuttum

ÜYE OLMAK İÇİN BİLGİLERİ DOLDURUNUZ

Ad

Soyad

Çalıştığı Kurum

Telefon

E-mail

Parola