DERGİ

FOTOĞRAFTA YENİ BAKIŞ AÇISI; DRONE

Cem Öksüz

 

Fotoğrafta yeni bakış açısı; drone.. 

 

Foto muhabiri camiasının sevilen isimlerinden Cem Öksüz’ün çocukluğundan beri mesleğinin yanı sıra tutkunu olduğu bir alan daha var, uçaklar. Yıllarca uçmaya ve uçaklara olan merakını model uçaklar ile gidermeye çalışmış, taa ki 2014’te “drone” ile tanışıncaya kadar. Drone’la çekim ile adeta fotoğrafçılığa yeniden aşık olan Cem Öksüz, ortaya çıkan görüntüler için, “her hangi bir makine ile çekilmesi imkansız fotoğraflar” diyor. Cem Öksüz ile yeni tutkusu drone’la fotoğraf çekimini konuştuk.

 

Havadan fotoğraf çeken birçok isim var. Ama senin fotoğraflarına yansıyan bir tecrübe kendisini hemen gösteriyor. Nasıl başladı senin  için  fotoğraftaki bu yeni bakış açısı?

Aslında sorduğun soru cevabını birlikte getiriyor. Yıllardır mesleğim olan foto muhabirliğini, drone uçurma tecrübesiyle birleştirdim. Çocukluğumdan bu yana uçak modellerine ilgim hep vardı. Türk Hava Kurumu’ndan model uçak alır, sokakta ve geniş alanlarda uçururdum. Yıllar içerisinde yaptığım araştırmalar, incelediğim yazılar ve simulatör eğitimiyle uçuş tecrübemi üst seviyelere çıkardım. Tabi belli bir tecrübe edinene kadar  3-5 tane model uçak parçaladım. Fotoğraf çekmeyi sağlayan drone ile ilk tanışmam 2014 yılında oldu. İnanılmaz heyecanlanmıştım. Profesyonel anlamda yaptığım işimi farklı boyutlara taşımama yarayacaktı bu alet. Ustalarımdan öğrendiğim en önemli derslerden birisi mesleğime olan sevgim saygımı hiç yitirmemek ve sürekli kendimi yenilemek. Şu yaşımda “Mesleğimde farklı ne yapabilirim?” dedim kendime. Drone işte bu sorumun net cevabı oldu.

   

“DRONE İLE SINIRSIZ ÇEKİM OLANAKLARI VAR”

 

Yeryüzünde ne eksik kaldı da yukarı çıktın? 

Drone fotoğraflarının sunduğu sınırsız olanakları görmek için çarpıcı fotoğraflara ve videolara bakmak yeter. Hepsi son derece zor ve herhangi bir makine ile çekilmesi imkansız fotoğraflar. Çoğu foto muhabiri arkadaşımız gibi gittiğim birçok görevde normal mesafelerin yetmediği yerlerde hep bir yükselti aradım. Kimi zaman bir ağaca çıktım, Kimi zaman bir bina tepesine... Bunu yapmamın sebebi ise konuya hakim bir noktadan daha genel fotoğraf çekmekti. Drone ile hiç sıkıntı olmadan havadan haberde kullanacağım alanı, nesneyi, vs. neyse ona odaklanarak çok daha rahat fotoğraf çekiyorum. Perspektifi daha iyi görüyorum, geneli daha iyi gördüğüm için de detaya daha farklı bir açıdan bakıyorum. Drone ile fotoğraf çekimindeki en güzel şeylerden birisi de normal fotoğraf makinesi ile çektiğiniz bir konunun, bir de drone ile çekilmiş halini gösterdiğinizde insanlarda oluşan hayret duygusunu görmek. 

 

“BİR ADIM ÖNDESİNİZ”

Drone ile çekimlerde dikkat edilmesi gereken noktalar var mı?

Var, bunlardan en önemlisi de uçuş saati. Yerde her şekilde fotoğrafı kurtarabiliriz. Fakat drone’da tamamen gün ışığına bağlısınız. Şöyle ki çekeceğiniz konu ile ilgili araştırma yapmanız gerekiyor. Nerede çekeceğiniz, nasıl çekeceğiniz, hava şartları vs... Drone ile çekimlerde sabah, öğlen veya akşam güneşinin konumuna göre çektiğiniz konunun anlatımı tamamen değişebilir. Sosyal medyadan bilhassa İnstagram’da dünyada drone kullanıcıları ne çekmiş neler paylaşmış hep takip ediyorum. Drone ile ilgili birçok grubu takip ediyorum bu paylaşımlarda her gün daha yeni teknikler öğreniyorum.

Artık insanlar görsel sektörde farklılıkları tercih ediyor. Bu sene mesela görev gereği Didim-Altınkum’a çok defa gittim. Klasik yaz aylarıyla ilgili plajda insanların yoğunluğu, denizde su sporları vs. benzeri fotoğraflar çektim. Fakat bu sene ilk kez drone ile havadan fotoğraflarını çektim. Birçok kez çektiğim karelerin aslında yukarıdan ne kadar farklı olduğunu gördüm. Kuşbakışı çekimiyle plaj şemsiyeleri renk cümbüşü şeklinde boncuk boncuk görünüyordu. O an inanılmaz heyecanlandım. Gerçekten drone’u doğru zamanda, doğru işlerde kullanabilirseniz mesleki açıdan hep bir adım öndesiniz

 

Drone fotoğrafları için tabi ki ekipman gerekiyor. Nasıl nereden elde edilir bu ekipman?

Drone almak artık gerçekten çok basitleşti. Birçok drone markası var ve her yapacağınız işe göre drone’lar mevcut. Türkiye’nin birçok şehrinde Avuç içi boyutundaki drone’dan tutun da 8 pervaneli profesyonel çekimlerde kullanılan drone’lara kadar çeşit çeşit drone’ları  bulmanız mümkün.  

 

Drone üzerine hangi fotoğraf makinesini bağlıyorsun? Önemi var mı?

Şu an kullandığım drone un kendine ait dahili kamerası var ve bir çok profesyonel fotoğraf makinesi ile eş değer kalitede fotoğraf ve video çekebiliyorum.  Drone sektöründe eskiden ilk öncelik markaların havada stabil uçmaları, havada uzun süre kalabilmeleri ve sorunsuz geriye dönmeleriydi. Artık gelişen teknolojiyle bunların hepsi aşıldı. Son dönemde drone’ların fotoğraf ve videoları daha kaliteli çekebilmelerini sağlayacak şekilde kameralar üretiliyor.   

 

Zor mu drone uçurmak, ne kadarlık bir eğitim gerekli? Bunun ehliyeti, brövesi yıldızı var mı mesela?

Drone uçurmanın en güzel eğitimi, cihaz kullanan bir arkadaşınızla yapacağınız hafta sonu etkinliği, çünkü ilk drone eğitimi alacağınız yer kesinlikle bir açık alan olmalıdır. Bir kaç saatlik eğitimlerle sıfır kullanıma sahip bir kişi, kendi başına cihaz kullanacak hale gelebilir, çünkü şimdiki teknolojiye sahip cihazları kullanmak bir uzaktan kumandalı araba kullanmaktan farksız. Sadece biraz dikkat gerekiyor.

Tabii bir de Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nden belge ve izin almanız gerekiyor. Bunu şuna benzetebilirsiniz. Çok iyi bir taşıt sürücüsü olsanız da trafik kurallarını öğrendikten sonra trafiğe çıkabilirsiniz.

 

Biraz da senden söz edecek olursak; Mesleğe genç başlayanlardansın, belki de en genç yaşta, 15 yaşında “212” diye bilinen basın kadrosunu alan bir isimsin. Ama herkesin bilmediği acı bir öykü aslında senin mesleğe adım atışın. Öyküyü senin ağzından dinlesek: 

Baba mesleğini devam ettirenlerdenim, baba mesleğini yaşatanlardanım aslında. Babam Osman Öksüz Yeni Asır Gazetesi'nde foto muhabiri olarak çalışıyordu. Beni her hafta sonu futbol maçlarına götürür, yaptığı işi görmemi sağlardı. Karanlık odada film basımını, agrandizörü hep onun sayesinde gördüm. 1984 yılında bir göreve giderken trafik kazasında kaybettik babamı. Daha 10 yaşındaydım. 1985 yılında okul tatile girdiğinde annem “baba mesleğini sürdürmem” umuduyla, Yeni Asır Gazetesi’nde babamın mesai arkadaşlarına beni emanet etti. Mesleğe foto muhabirliğinin çekirdek noktası olan karanlık odada başladım. Bir yandan da rahmetli babam Osman Öksüz’ün fotoğraf makinesi ile futbol maçlarına, çeşitli haberlere gidiyordum. İlk imzalı fotoğrafım 1986 yılında bir tenis maçında çektiğim fotoğraf oldu. Mesleği, babamın mesai arkadaşlarından, usta çırak ilişkisi ile öğrendim, çoğu da rahmetli oldu. Foto muhabirliğini sevmem, saygılı olmam, fotoğraf makinesini yanımdan hiç ayırmamam tembih edildi hep. 

 

Cem Öksüz Kimdir:

1974 te İzmir’de dünyaya geldi. 1984’ te kendisi gibi foto muhabiri olan babası Osman Öksüz’ü kaybettiğinde 10 yaşındaydı. Babasını ölümünün ardından baba mesleğine yöneldi ve1985’te Yeni Asır Gazetesi’nde karanlık odada mesleğe başladı. Gazeteye başlamasından kısa bir süre sonra foto muhabirliğine geçen Cem Öksüz, 16 yıl Yeni Asır’da çalıştıktan sonra 2001 yılında Anadolu Ajansı İzmir Bölge Müdürlüğü’nde göreve başladı. 2002 yılında Ankara’ya transfer olan Cem Öksüz, Anadolu Ajansı Genel Müdürlüğü’nün Fotoğraf Haberleri Müdürlüğü’nde 12 yıl çalıştıktan sonra İzmir’e geri döndü. Öksüz, halen AA İzmir Bölge Müdürlüğü’nde foto muhabiri olarak görev yapmaktadır.

 

ONLINE BAŞVURU

Kategori

Fotoğraf Alt Yazısı

Çalıştığı Kurum

Fotoğrafınızı yükleyiniz

*jpeg

ÜYE GİRİŞİ

E-mail

Parola

Şifremi Unuttum

ÜYE OLMAK İÇİN BİLGİLERİ DOLDURUNUZ

Ad

Soyad

Çalıştığı Kurum

Telefon

E-mail

Parola