DERGİ

GÖZÜN SÖZÜ

Sinan Çakmak

 Fotoğraf ustası Sinan Çakmak’a göre foto muhabirinin derdi göstermek değil, anlatmak. “Foto muhabiri, bazen ‘yakalar’, bazen biriktirir, bazen teşhir eder” diyen Çakmak, fotoğraf makinasını da muhabirin iletişim aracı olarak görüyor. İşte Sinan Çakmak’ın kendi anlatımıyla foto muhabiri kimdir:

 

Kıdemli bir gazeteciyle beraber habere gittiğiniz oldu mu hiç? Yanında bir foto muhabiri olmasının keyfini çıkardığını, size makineyi doğrultacağınız yeri gösterip durmasından anlarsınız. Eski günleri hatırlıyordur... Siz onun yazacaklarının kanıtını gösteren kişisinizdir. Dolayısıyla yanından bir an için bile ayrılmanıza tahammülü yoktur. Ama kibardır ve tepkisini, tatlı bir huysuzluk  olarak algılamanızı ister. Yaşına hürmet etmeliyizdir...

 

“FOTOĞRAF MAKİNESİ VERİLENLER, ELİ KALEM TUTMAYANLARDI!”

Peki, o eski gazetelerdeki fotoğrafları hatırlıyor musunuz? Önemli unsurlar daire içine alınmış veya ok işaretiyle gösterilmiştir. Hatta bazen olayın şahidi, köyün muhtarı veya hikayenin kahramanı eliyle gösterir bakılması gereken yeri. Ama  fotoğraf çekilmiştir, fotoğrafçı görevini yapmıştır! Dönemi iyi bilenfotoğraf editörü arkadaşımın anlattığı gibi, ‘o zamanlar’ fotoğraf makinesi verilenler, eli kalem tutmayanlardı!

 

Biraz ağır geliyor değil mi? Oysa iyi foto muhabirleri vardı, şimdi de var...Çok temel bir sorun ise hala büyük ölçüde yerinde duruyor. Yazı işleri büyük oranda “yazar” kökenli gazetecilerden oluşuyor. “Adı üzerinde, ‘yazı’ işleri” diyeceksiniz. Belki de foto muhabirliğinin gelişmesi önündeki engelleri temizlemeye buradan, yani isminden başlamamız gerekiyor! Fotoğraf editörünün, “gösteren” fotoğraf isteyen yayın yönetmeni, yazı işleri müdürü ve sayfa editörüne karşıtek başına karşı durması mümkün müdür? Oysa mesela “editörler masası’”, yazı, fotoğraf ve tasarımın dengesinin belirlendiği ve haberin nasıl en etkili biçimde verilebileceğine karar verilen yer içindaha uygun adlandırma değil midir?

 

“FOTOĞRAF MAKİNASI, FOTO MUHABİRİNİN İLETİŞİM ARACI”

Çünkü foto muhabirinin derdi göstermek değil, anlatmaktır. Bazen ‘yakalar’, bazen biriktirir, bazen teşhir eder... Foto muhabirini, cep telefonu taşıyan vatandaştan ayıran, fotoğraf makinesini bir kayıt cihazı olarak değil, iletişim aracı olarak kullanmasıdır. Herkesin gördüğü de; kimsenin bilmediği de, onun gözünden okura aktarıldığında bir yorum içerir.

 

“NEW YORK TİMES TEK FOTOĞRAF KULLANIR”

İnsanların yüzde 80’i gazete ve dergilerin sadece fotoğraflarına bakıyor.Beğenirse altlarını okuyor, ilgilenirse ana yazıya devam ediyor. Manşet ise haberin okunmasından çok, satışı etkiliyor.

 

Bu bilgi Türkiye’de yazı işleri masasında, pek çok ülkeden farklı algılanıyor. Haftalık haber ve aylık coğrafya ve kültür dergilerinde fotoğrafın kalitesi ve kullanım boyutu yükseliyor, sayısı düşüyor. New York Times gibi gazetelerinbaş sayfalarında nadiren tek fotoğraftan fazlası kullanıyor. Oysa bu sabah elime ilk aldığım yüksek tirajlı gazetemiz,20’den fazla fotoğrafla yapıyordu açılışı!Ama bu kadar çok (ve kötü) fotoğraf, sayfaya bakış süremi arttırmak yerine azaltıyordu.

 

“FOTO MUHABİRİMİZİ GÖNDERDİK”!

Basınımızda foto muhabirine önem verildiğini göstermenin yöntemi, kendisine, çalışmaya gittiğiolayın önünde poz verdirip yayınlamak. ‘Foto muhabirimizi gönderdik’ demek başlı başına bir haber niteliği taşıyor! Çektiği fotoğraflar için iç sayfaları karıştırdığınızda ise yine ajanslardan alınmış fotoğraflara rastlıyorsunuz.

 

Ama fotoğraflarımız artık uluslararası ajanslar ve sosyal medya sayesinde görülüyor. Kadrosunda olduğumuz yayın tarafından önemsenmeyip, ancak yurt dışında ses getirdiğinde Türkiye’de yayınlanan fotoğraflarımızı toplasak, sağlam bir almanakbile çıkarabiliriz her sene.Hem böylece sorunun, elimizin kalem tutmamasında değil, gözümüzün tahakküm altına alınmasında yattığını anlatabiliriz.

 

Sinan Çakmak kimdir?
1979 yılında Danimarka’da dünyaya gelen Sinan Çakmak, fotoğraf eğitimini Danimarka’daki Viborg Media Schools’da tamamladı. 2006-2007 yıllarında Skylife’ta fotoğraf editörü olarak görev aldı. 2006 yılından bu yana Anzenberger Ajansı tarafından temsil edilen Sinan Çakmak, 2007 yılında Atlas Dergisi’nde foto editörü olarak işe başladı. 2014 yılında ise Yayın Yönetmenliği görevine getirildi.

Sinan Çakmak fotoğraf üzerine seminerler veriyor, atölye çalışmaları yürütüyor. Türkiye’deki ulusal fotoğraf yarışmalarında da jüri olarak görev alıyor. Çakmak’ın gezi olayları üzerine “Gözün İsyanı Gezi” isimli bir fotoğraf kitabı bulunuyor. 

ONLINE BAŞVURU

Kategori

Fotoğraf Alt Yazısı

Çalıştığı Kurum

Fotoğrafınızı yükleyiniz

*jpeg

ÜYE GİRİŞİ

E-mail

Parola

Şifremi Unuttum

ÜYE OLMAK İÇİN BİLGİLERİ DOLDURUNUZ

Ad

Soyad

Çalıştığı Kurum

Telefon

E-mail

Parola