DERGİ

“TBMM SANKİ BİR SAVAŞ BÖLGESİYDİ”

Yasin Güngör

Türkiye Haber Kameramanları Derneği’nce 22’incisi düzenlenen ‘Zoom Uluslararası Haber Görüntüleri Yarışması’nda,15 Temmuz gecesi bombalar altındaki TBMM’den çektiği görüntüler ile birincilik ödülü alan NTV Kameramanı Yasin Güngör, “Ödül almak onur verici ama Allah bir daha böyle bir günü yaşatmasın ” diyor. Mesleğini tutku ile yapan Güngör, haber kameramanlığı için, “bizler, herkesin kaçtığı yere koşarak gidenleriz” ifadesini kullanıyor.

Genç bir haber kameramanı olarak, önemli olayları yakından takip ettiniz. Tarihe tanıklık etmek nasıl bir duygu?
Kesinlikle kelimeler ile tarif edilemeyecek bir duygu.Herkesin televizyonda izlediği bir olayın içinde yer almak, üstelik kameramla olayları kayıt altına almak benim için bu mesleğin en güzel yanlarından biri.Kimi zaman çok renkli görüntüleri ekranlara taşıyoruz kimi zaman da yürekleri dağlayan olaylara tanıklık ediyoruz. Örneğin bir şehit cenazesinde, şehidin ailesi ile aynı anda gözyaşı dökebiliyoruz. Ama o anda işimizi yapmaya da devam ediyoruz.Ya da toplumsal bir olayda herkesin kaçtığı yere, en güzel görüntüyü yakalamak için koşarak gidiyoruz.Ama iyi de olsa kötü de olsa tarihin içinde yer almak ve o görüntülerin arşivlerde bulunması kameramanlığın belki de en güzel yanı.

15 Temmuz gecesi, sizin kadrajınızdan görüntü nasıldı?
15 Temmuz akşamı evdeydim. Hareketlilik başlar başlamaz NTV'ye gittim ve kameramı aldım. Muhabir Özden Erkuş ile birlikte bombaların hedefinde olan Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne hareket ettik.Meclis, bizim sürekli gidip haber yaptığımız, grup toplantılarını,basın toplantılarını çektiğimiz bir yer. Ama o gece her şey bambaşkaydı.Milletin Meclisine darbeciler bomba atıyordu. Bir yandan neler olduğunu anlamaya çalışırken bir yandan da kayıttan hiç çıkmadım.Bir bomba Meclis'e düştüğünde Özden Erkuş ile canlı yayındaydık.Ve o bombaların seslerini, Meclis'te yarattığı tahribatı ve koridorlarda olanı biteni kaydettim.

Aldığınız birincilik ödülü ile ilgili duygularınızı da alabilir miyim?
Öncelikle beni bu ödüle layık gören Haber Kameramanları Derneği' ne teşekkür ediyorum.
Biz mesleğimizi ödül almak için yapmıyoruz tabi kiama bu şekilde onurlandırılmak gerçekten çok gurur verici.15 Temmuz gecesi her şey gerçekten daha önce tanıklık ettiğimiz birçok olaydan çok çok farklıydı. Allah bir daha bu ülkeye ve yüce Türk milletine böyle bir gün yaşatmasın. Biz de böyle görüntüler çekmeyelim.

Dereceye girdiğiniz görüntünün öyküsünü anlatır mısın?
O gece bir yandan aklımız ailemizdeydi hepimizin ama bir yandan da meslek aşkı, olay yerinde olmamız gerekiyordu.Gece Meclis'in bombalanmasını çektikten bir süre sora olaylar git gide şiddetlenmeye başladı.Sabah 05:00 sularında milletvekilleri ve Meclis çalışanları ile birlikte sığınağa inmek durumunda kaldık ve dua ettik.Sabah NTV'ye döndüm bir süre sonra Meclis'e tekrar döndüm.
Gece yaşadıklarımız, tanık olduklarımızdan sonra gün ışıyınca neler olduğunu görmek istedim ve gönüllü olarak yeniden gittim.Camlar, duvarlar, koridorlar, Sayın Başbakan'ın makam odası, gerçekten her şey inanılmazdı. Sanki bir savaş bölgesinde mesaideydik. Şimdi görüntüleri tekrar izleyince daha iyi anlayabiliyorum yaşadıklarımızı.

Yasin Güngör Kimdir?

1984 yılında Ankara’nın Polatlı İlçesi’nde dünyaya gelen Yasin Güngör, ilk, orta ve Liseyi Polatlı’da okudu.  Ankara Üniversitesi Haberleşme Bölümü’nden mezun olduktan sonra 2001 yılında haber kameramanlığı mesleğine başladı. Polatlı Televizyonu, ART, Kanal B, Kanal A televizyonlarında çalışan Güngör halen NTV’de mesleğine devam etmekte.

ONLINE BAŞVURU

Kategori

Fotoğraf Alt Yazısı

Çalıştığı Kurum

Fotoğrafınızı yükleyiniz

*jpeg

ÜYE GİRİŞİ

E-mail

Parola

Şifremi Unuttum

ÜYE OLMAK İÇİN BİLGİLERİ DOLDURUNUZ

Ad

Soyad

Çalıştığı Kurum

Telefon

E-mail

Parola