DERGİ

Yılın Basın Fotoğrafları 2017

Yılın Basın Fotoğrafı 2017 / Yılın Haber Fotoğrafı

Osmancan Gürdoğan / Depo Photos

15 Temmuz gecesi darbe girişimine karşı çıkan vatandaşlar Genelkurmay Başkanlığı Karargahı etrafında toplandı. Darbeciler, tankları vatandaşların üzerine sürdü. Bu sırada metrelerce yükseklikteki alt geçide onlarca insan düşüp şehit oldu.  

 

Haber Fotoğrafı İkincisi

Emin Mengüarslan / Anadolu Ajansı

Aydın'ın Didim ilçesi açıklarında balıkçı teknesinin batması sonucu denize düşen sığınmacı grubuna Sahil Güvenlik müdahale etti. Sahil Güvenlik, 4 kişinin cesedini çıkardı, 43 kişi ise kurtarıldı. Gemiden indirilen botlarla kısa sürede bölgeye yönelen ekipler, hayatta kalma mücadelesi veren sığınmacılara tek tek ulaştı.

 

Haber Fotoğrafı Üçüncüsü

Sedat Suna / EPA

15 Temmuz darbe girişimi sırasında Taksim Meydanı'ndaki darbeci askerleri, bir özel harekat polisi engellemeye çalıştı.

 

Haber Fotoğrafı Mansiyon

Emrah Gürel / AP

İstanbul’da Atatürk Havalimanı'nda DEAŞ terör örgütünün saldırısının sonrasında aileler endişe ile havalimanındaki yakınlarını bekledi.

 

Spor Toto Yılın Spor Fotoğrafı

Oğuz Yörük / Sabah Gazetesi

Galatasaray-Trabzonspor maçı sırasında hakem Deniz Ateş Bitnel'i verdiği karardan dolayı protesto etmek isteyen Trabzonsporlu Salih Dursun, Bitnel'in elinden kaptığı kırmızı kartı göstererek hakemden sahayı terk etmesini istedi.

 

Spor Toto Spor Fotoğrafı İkincisi

Ali Atmaca / Anadolu Ajansı

Türkiye Binicilik Federasyonu’nun düzenlediği Başbakanlık Kupası ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Kupası Engel Atlama Binicilik Yarışmaları Bursa’da yapıldı. Kupa mücadelesi sırasında bir yarışmacı engele takıldı.

 

Spor Toto Spor Fotoğrafı Üçüncüsü

Salih Zeki Fazlıoğlu / Anadolu Ajansı

Spor Toto Süper Lig'de Galatasaray ile Medipol Başakşehir, Türk Telekom Arena'da karşılaştı. Galatasaraylı Semih Kaya ile Medipol Başakşehir’den Mehmet Batdal’ın mücadelesi fotoğrafa yansıdı.

 

Spor Toto Spor Fotoğrafı Mansiyon

Adem Kabayel  / Hürriyet Gazetesi

45 kişinin şehit olduğu Dolmabahçe saldırısı sonrası ülke çapında "Polisimin Yanındayım" dayanışması başladı. Bunun en güzel örneği de Galatasaray-Gazi Antepspor Spor Toto Süper Lig maçında yaşandı. Galatasaraylı Yasin Öztekin, attığı golün sevincini saha kenarında görevli 3 Çevik Kuvvet Polisiyle paylaştı.

 

Spor Toto Spor Fotoğrafı Mansiyon

Fatih Erdoğdu / AMK Gazetesi

Spor Toto Süper Lig Hasan Doğan Sezonu’nda Galatasaray ve Trabzonspor Türk Telekom Arena'da karşı karşıya geldi. Kararlarıyla Trabzonsporlu futbolcuların tepkisini çeken hakem Deniz Ateş Bitnel’in elindeki kartı alan Trabzonsporlu Salih Dursun, kartı hakeme geri gösterdi.

 

Yılın Foto Röportajı

Kutup Dalgakıran / Sabah Gazetesi

Cezaevlerindeki mahkum ve tutukluların, muhabbet kuşu ve kanarya beslemelerine izin veriliyor. Her koğuşta, diğer mahkumların da izniyle en fazla iki kuş yetiştirilebiliyor. Bu kuşlar, tutsaklar için özgürlüğün sembolü. Mahkum ve tutuklular, kuşlarına sevgilinin, anne-baba ve kardeşlerinin isimlerini vererek, sevdikleriyle özdeşleştiriyorlar. Özgürlük özlemi ise zaman zaman vücutlarında 'dövme' olarak hayat buluyor.

 

Foto Röportaj İkincisi

Bülent Kılıç / AFP

Musul'dan yerinden ve yurdundan edilmiş Iraklı aileler iki yıl aradan sonra birbirlerini Erbil'in 40km batısındaki Aksi Kalek kampında buldu.

 

Foto Röportaj Üçüncüsü

Emin Özmen / Agence Le Journal

5 yıl önce çatışmaların başladığı Suriye’den kaçan 4,8 milyon mülteci komşu ülkelerde yaşıyor. Türkiye ise 3 milyonu aşkın mülteciyi ağırlıyor.  Milyonlarca Suriyeli yaşadıkları yerleri terk ederken Avrupa kapılarını bu insanlara kapadı. Suriyeli mülteci çocukların bir bölümü, küçük yaşlarına rağmen kayıt dışı olarak çok düşük ücretler karşılığında çalışıyorlar.

 

Yılın Haber Serisi

Emin Özmen / Agence Le Journal

DEAŞ’ın zulmü ve arkasından başlayan operasyonların ardından binlerce mülteci yaşadıkları yerleri terk ederek kendileri için güvenli bir liman aradı. Her gün yüzlerce mülteci ateş altındaki Musul’dan kaçarak ellerinde beyaz bayrakları ile Nemrud ve Tuebe köyleri arasında Dicle nehrini geçti. Bir aile 22 gün boyunca yolda kaldığını, dağları geçtiğini, soğuk karanlık gecelerde tarlalarda uyuduklarını söyledi.

 

Haber Seri İkincisi

Mert Gökhan Koç / Hürriyet Gazetesi

TSK içerisinde yapılanan Fettullahçı Terör Örgütü üyesi askerlerin darbe girişimi sırasında en şiddetli çatışmaların yaşandığı yerlerden biri de Genelkurmay Karargahı ile TBMM çevresi oldu. Halk işgalci askerlerin tanklarına canları pahasına karşı koymaya çalıştı. 248 kişinin şehit olduğu gecede Ankara’da 146 şehit verildi.

 

Haber Seri Üçüncüsü

Dağhan Kozanoğlu / Milliyet Gazetesi

15 Temmuz Cuma gecesi İstanbul’da Boğaziçi Köprüsü darbeci askerler tarafından kapatıldı. Halk darbeci askerlere karşı direndi. İnsanların üzerine yoğun şekilde ateş açan ve hatta tank mermisi kullanan darbeciler, güvenlik güçlerinin yoğun çabası ve halkın direnişiyle sabah saatlerinde teslim oldu. Boğaziçi Köprüsü'ndeki darbeci askerlerin polise teslim olmasından sonra köprüdeki tankın üzerine çıkan vatandaşlar sevinç gösterilerinde bulundu. Darbe girişimi sonrasında Boğaziçi Köprüsü’nün adı “15 Temmuz Şehitler Köprüsü” olarak değiştirildi.

 

Yılın Portre Fotoğrafı

Kerem Kocalar / Anadolu Ajansı

İstanbul Beşiktaş’ta PKK terör örgütünün saldırısında şehit olan polis Adem Serin, Gaziantep’te son yolculuğuna uğurlandı. Şehidin kardeşi Gülnaz, ağabeyinin beresini takıp gözyaşı döktü.

 

Portre Fotoğrafı İkincisi

Halil Sağırkaya / Anadolu Ajansı

Afganistan'da eşi tarafından burnu kesilen ve tedavi için Türkiye'ye getirilen Reza Gül'e yeni burun yapıldı. 22 yaşındaki Reza Gül, Afganistan'da 14 yaşında evlendirildiğini, eşinin kendisine yıllarca işkence yaptığını, burnunu kestiğini ve olaydan bir süre sonra annesi, eniştesi ve 3 aylık bebeği Sabira ile Türkiye'ye sığındığını söyledi.

 

Portre Fotoğrafı Üçüncüsü

Oğuz Yeter / Milliyet Gazetesi

Mervan isimli Suriyeli çocuk, yüzünde savaşın izleriyle Cerablus'ta okul hayatına devam ediyor.

 

Porte Fotoğrafı Mansiyon

Haşim Kılıç / Hürriyet Gazetesi

Ankara Devlet Opera ve Balesi bale sanatçısı Asena Çelik, gösteri öncesinde kuliste vücudunu ısıtıyor.

 

Porte Fotoğrafı Mansiyon

Metin Aktaş / Anadolu Ajansı

Hindistan'da her yıl yapılan Holi Festivali, ülkenin kuzeyindeki Mathura bölgesinde “Lathmar Holi” olarak kutlanıyor. Hindu inancının önemli etkinliği tüm dünyada renklerin festivali olarak biliniyor.

 

Yılın Günlük Yaşam Fotoğrafı

Cem Genco / Anadolu Ajansı

Suriye'nin İdlib kentinde rejime ait savaş uçaklarından atılan varil bombası nedeniyle iki bacağını, sağ el parmaklarını, gözlerini ve işitme yetisini kaybeden 27 yaşındaki Mamun Halid Nasır, Türkiye’de tedavi ediliyor. 5 yaşındaki kızı Gözyaşı, babasının mutluluğuna ona sarılarak ortak oluyor.

 

Günlük Yaşam Fotoğrafı İkincisi

Can Erok / Doğan Haber Ajansı

Yaz sıcağından bunalan Suriyeli, Afgan ve Pakistanlı sığınmacılar İstanbul Florya’da bulunan menekşe plajında denize giriyor.

 

Günlük Yaşam Fotoğrafı Üçüncüsü

Emin Özmen / Agence Le Journal

Cizre’de PKK terör örgütü ile mücadele sırasında yapılan operasyonlar boyunca 78 gün sokağa çıkma yasağı uygulandı. Çatışmaların ardından Cizre’de bir çok insanın evi oturulamaz hale geldi.

 

Günlük Yaşam Fotoğrafı Mansiyon

Göktürk Fırat / İHA

Rize’de bir çok insan arazi şartları nedeni ile evlerine ulaşmak için ilkel teleferikleri kullanarak 70 metre derinlikteki vadiyi geçiyor.

 

Yılın Çevre ve Doğa Fotoğrafı

Mahmut Serdar Alakuş / Anadolu Ajansı

İzmir'in Gaziemir ilçesine bağlı Sarnıç mahallesinde ormanlık alanda çıkan yangında zeytinliklerde kül oldu.

 

Çevre ve Doğa Fotoğrafı İkincisi

Burak Doğansoysal / Serbest

Portekiz'in Atlantik kıyısındaki sörf merkezi Nazare'de kıyıya vuran şiddetli dalgalar.

 

Çevre ve Doğa Fotoğrafı Üçüncüsü

Ali İhsan Öztürk / Anadolu Ajansı

Bitlis'in Tatvan ilçesine bağlı Kıyıdüzü köyünde yaz aylarında hayvanlarını otlatmak için yüksek kesimlere çıkan yaylacılar sürülerini tozlu vadilerden gün batımında geçiriyor.

 

Çevre ve Doğa Fotoğrafı Mansiyon

Sedat Suna / EPA

Van’da yağmur bulutları gökyüzünde toplanıyor. 

 

Yılın Siyaset Fotoğrafı

Arif Hüdaverdi Yaman / Anadolu Ajansı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beşiktaş'ta PKK teröründe şehit düşen polisler için İstanbul Emniyet Müdürlüğünde düzenlenen törene katıldı.

 

Siyaset Fotoğrafı İkincisi

Yavuz Özden / Milliyet Gazetesi

Darbe girişiminin yaşandığı 15 Temmuz gecesi, AK Parti, CHP ve MHP milletvekilleri Meclis Genel Kurulu’nda bir araya geldi. Meclis’in, darbecilerce bombalanmasına milletvekilleri birlikte tepki gösterdi.

 

Siyaset Fotoğrafı Üçüncüsü

Hüseyin Aldemir / Reuters

Darbe girişiminin yaşandığı 15 Temmuz gecesi Marmaris’ten İstanbul’a gelen Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 16 Temmuz sabahı Atatürk Havalimanı’ndan VİP salonundan ayrılırken kendisini binlerce vatandaş karşıladı.

 

Siyaset Fotoğrafı Mansiyon

Muhammed Kaçar / DHA

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun konvoyuna Artvin’in Şavşat ilçesinde PKK terör örgütü saldırdı. Olayın ardından korumaları ve emniyet güçleri Kılıçdaroğlu’nun etrafında etten duvar ördü.

 

TFMD Onur Ödülü

Burhan Özbilici /AP

Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrei Karlov, Ankara’da bir sergi açılışı sırasında Mevlüt Mert Altıntaş isimli terörist bir polisin silahlı saldırısıyla katledildi.

 

Rafet Hüner Özel Ödülü

Sadık Cangel / İHA

15 Temmuz gecesi şehit edilen Ömer Halisdemir’in adı Manisa’da Milli Eğitim Bakanlığına devredilen bir okula verildi. Okulda eğitim gören bin 100 öğrenci Şehit Ömer Halisdemir’in fotoğrafının bulunduğu maskeleri takarak “Hepimiz Ömer’iz” sloganı attı.

 

Mustafa Pekcan Özel Ödülü

Necati Savas / Cumhuriyet Gazetesi

FETÖ’nün 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Genelkurmay önünde toplanan vatandaşların üzerine tanklar yürüdü. Onlarca insan altgeçide düştü. Ölenlerin üzerine bayraklar örtüldü. Yaralanan bir kadında üzerine serilen Türk bayrağı altında hayata tutunmaya çalıştı.

 

Sebahattin Yılmaz - Cem Emir Özel Ödülü

İsmail Coşkun / İHA

15 Temmuz darbe girişiminin başarısız olacağını anlayan askerler, olay yerini terk ederken Atatürk Havalimanı’nda bekleyen yolcuların üzerine gölgeleri yansıdı. 

 

 

 

 

 

ONLINE BAŞVURU

Kategori

Fotoğraf Alt Yazısı

Çalıştığı Kurum

Fotoğrafınızı yükleyiniz

*jpeg

ÜYE GİRİŞİ

E-mail

Parola

Şifremi Unuttum

ÜYE OLMAK İÇİN BİLGİLERİ DOLDURUNUZ

Ad

Soyad

Çalıştığı Kurum

Telefon

E-mail

Parola